Jak odpieluchować dziecko – praktyczne porady

0
761
rawpixel / Pixabay

W rodzicielstwie przychodzi taki moment, że musimy wyjść ze swojej pieluchowej strefy komfortu i zacząć uczyć naszą pociechę korzystania z ubikacji lub nocnika. Nie oszukujmy się, to będzie trudny okres i dla nas i dla naszego dziecka, ale jest też niezmiernie ważny dla rozwoju. Dziecko, które nadal korzysta z pieluszek nie jest gotowe na przykład na to, żeby iść do przedszkola. Raz, że prawdpodobnie nie będzie takiej możliwości, a dwa dziecko 3-4 latek noszący pieluchę może stać się w przedszkolu obiektem drwin ze strony rówieśników, które potrafią sygnalizować potrzeby fizjologicznie i mówiąc wprost siusiają na ubikacji. Spróbujmy zatem odpieluchować dziecko, pomimo, że może się to okazać naprawdę nieprzyjemne dla obu stron.

Dlaczego maluch siusia w majtki?

Pielucha jest dla dziecka niezmiernie wygodna. Prawdopdobnie, kiedy dziecko jest już świadome swojej fizjologii, to potrafi już zasyngalizować kiedy chce siusiu i kupkę, więc pielucha idzie w kąt i zastępują ją majtki. Najcześciej nie ma problemów z sygnalizowaniem kupki, natomiast założe się, że często posikuję w majtki. Dlaczego? Skąd taka sytacja? Przyczyn może być wiele, ale główne to:

  • zbyt wczesne odpieluchowanie – dziecko nie jest mentalnie gotowe
  • zbytnie przywiązanie do pieluszek – dziecko nadal myśli, że ją ma
  • zabawa, bajki, zaangażowenie w czynności – dziecko jest taka zaangażowane, że zapomina o tym, że nie ma pieluchy
  • stany chorobowe – dziecko może mieć w tym wieku bardzo łatwo łapać infekcje pęchęrza i dróg moczowych

Nic na siłę!

Jest pewna filozofia odpieluchowania (nie pamiętam już jak się nazywa), która mówi o tym, że można oduczyć dziecko noszenia pieluchy w ciągu kilku godzin. Wspaniale prawda? Jednakże także jej twórcy przyznają, że może to być dla dziecka bardzo traumatyczne przeżycie. Dlatego ja osobiście uważam, że nie należy robić nic na siłę, bo wtedy możemy dziecku zaszkodzić. Dziecko naciskane może się jeszcze bardziej wycofać! Więc jak odpieluchować dziecko? Ze spokojem! Metodą wielu, bardzo wielu prób i błędów w postaci posiusianej odzieży. Ale uda się! Możecie być w 100 procentach pewni, że się uda!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here