Pasty do zębów dla dzieci. Jakie wybrać?

0
1005

Każdy rodzic chciałby jak najlepiej zadbać o zdrowie zębów swojego dziecka, a wybór najlepszej pasty wcale nie jest taki prosty. Obecnie na półkach z produktami do higieny jamy ustnej są dziesiątki kosmetyków, które z pozoru niewiele się od siebie różnią. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Pasta dopasowana do wieku

Pierwszą podstawową rzeczą, którą powinniśmy mieć na uwadze przy wyborze pasty dla dziecka jest dedykowana grupa wiekowa. Często są to: 0-3, 3-7 lub 7-12 lat. Pasty dla niemowląt zwykle różnią się składem od past przeznaczonych dla kilkulatków, choć pojawiają się też produkty bardziej uniwersalne, np. dla dzieci od 0 do 6 lat.

Rozróżnienie na kategorie wiekowe występuje przede wszystkim ze względu na zawartość fluoru. Składnik ten ma bardzo istotne działanie przeciwpróchnicze, ale w nadmiarze może prowadzić do fluorozy (choroby powodującej kruchość szkliwa). Dlatego producenci wyraźnie zaznaczają, że dzieci – zwłaszcza te, które nie mają jeszcze odruchu wypluwania – powinny stosować pasty z fluorem wyłącznie w obecności osoby dorosłej i tylko w zalecanej dawce. W przypadku dzieci w wieku do 3 lat powinna być to ilość śladowa. Dzieciom w wieku 3–6 lat można podać pastę w ilości ziarna grochu.

Jakie funkcje powinna spełniać pasta dla dzieci?

Wybierając pastę dla dziecka, należy zwrócić uwagę na to, jakie ma ona działanie. Pasta do zębów powinna przede wszystkim skutecznie czyścić jamę ustną i chronić zęby przed próchnicą. Jej funkcją powinna być też ochrona szkliwa oraz wzmacnianie dziąseł. A dla dzieci oczywiście najważniejszy będzie sam smak. Pasty mogą być miętowe, malinowe, truskawkowe, a także czekoladowe, lodowe, a nawet o smaku Coli. Kuszące smaki są świetną zachętą dla dzieci do mycia zębów. Trzeba jednak uważać, by przypadkiem nie stały się też zachętą do podjadania.

Skąd wiemy, że pasta spełnia wymienione powyżej funkcje? Pomocny może być opis produktu i oczywiście skład.

Składniki w paście dla dzieci

Studiowanie skomplikowanych składów kosmetyków jest dużym wyzwaniem dla większości rodziców. Na szczęście w specjalistycznych sklepach z produktami do higieny jamy ustnej (na miejscu lub poprzez infolinię) możemy liczyć na pomoc eksperta i poradę. Jeżeli chcemy wybrać pastę samodzielnie, pierwszym składnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest wspomniany już wcześniej fluor.

Stomatolodzy zalecają pasty z ilością fluoru 1000 ppm F od wyrznięcia pierwszego zęba i 1450 ppm F u dzieci powyżej 6 roku życia. Mimo to jest wiele rodziców, którzy preferują pasty bez tego składnika lub z mniejszą jego ilością. Prawdę mówiąc, w pastach dostępnych na rynku, zwłaszcza dla dzieci w wieku do 3 lat, rzadko kiedy znajdziemy fluor w ilości aż 1000 ppm F. Zazwyczaj jest to 500 ppm F lub nie ma go w ogóle. W takim wypadku warto zwrócić uwagę, czy w składzie pasty jest jakikolwiek inny składnik chroniący zęby przed próchnicą. Takim składnikiem może być ksylitol, który znajdziemy np. w naturalnej paście bezsmakowej Jack N’ Jill bez fluoru, od 6 miesiąca życia lub malinowej paście Feelo Kids RaspberryLand, od 3 lat (500 ppm F) – dodatkowo wzbogaconej o kompleks enzymów naturalnie występujących w ślinie. Działanie przeciwpróchnicze pasty będzie wzmacniał też m.in. wapń i fosfor – są to budulce szkliwa i zdrowych zębów, a ponadto regulują poziom PH. Fluor w ilości 1000 ppm F znajdziemy przykładowo w paście KIN Fluor-Kin Calcium 1-3 lat lub Elgydium Junior 3-6 lat.

W pastach możemy znaleźć też witaminy i ekstrakty roślinne, które pielęgnują dziąsła, jak np. szałwia, aloes, eukaliptus czy rumianek. Te naturalne składniki działają antyseptycznie i łagodzą podrażnienia. Jest to bardzo istotne działanie, zwłaszcza w przypadku niemowląt w trakcie wyrzynania się ząbków.

Czego unikać?

Oprócz składników pożądanych, niestety w pastach mogą pojawić się też te niepożądane. Pamiętajmy, że pasta wcale nie musi się pienić, a dodatkowe spieniacze powodują wysuszanie błon śluzowych. Ana Krysiewicz, farmaceutka, autorka bloga Matka Aptekarka radzi by unikać takich składników jak:

  • Phenoxyethanol
  • Pochodne formaldehydu
  • Chondrus Crispus (Carrageenan)
  • Glikole, np. Propylene Glycol, Butylene Glycol
  • Parabeny, np. Sodium Methylparaben, Propylparaben
  • PEGi, np. PEG-6, PEG-8, PEG-12, PEG-32
  • Detergenty, np. Sodium Lauryl Sulfate (SLS), SLES czy ALS
  • Barwniki np. CI 73360, CI 74160, CI 73360, CI 77491

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here