Uzależnienie od YouTube

0
826

Czym jest YouTube?  YouTube to serwis internetowy umożliwiający bezpłatne umieszczanie, odtwarzanie, ocenianie oraz komentowanie filmów. Można na nim znaleźć zarówno teledyski i zwiastuny filmów, jak i skecze kabaretowe oraz odcinki seriali. Najbardziej popularne wśród dzieci i młodzieży są jednak filmiki nagrywane przez YouTube’rów, czyli osoby posiadająca własny kanał w serwisie i wrzucające na niego w miarę regularnie różnego rodzaju wideo. Często są to monologi, w których opowiadają o niedawno odbytej podróży, filmy przedstawiające własne wykonanie wyzwania internetowego czy też specjalnie wymyślane programy. Im ciekawszy pomysł, tym większa oglądalność.

Zagrożenia związane z YouTube’m

YouTube to serwis, który wydaje się nieszkodliwy. I w zasadzie tak jest. Jeśli używa się go z głową i z umiarem. Posiada jednak wiele, z pozoru błahych, lecz w rzeczywistości zagrażających materiałów. Na wielu z nich prezentowana jest agresja. Bardzo popularne wśród młodzieży są także filmy przedstawiające niszczenie drogich rzeczy. Także filmy pokazujące internetowe wyzwania, należące już same w sobie do niebezpiecznych zachowań ryzykownych, skłaniają do próbowania zrobienia tego samego, postawienia sobie poprzeczki. Jednym z nich jest na przykład podpalenie samego siebie.

Co może uzależniać?

Jeśli mówimy o uzależnieniu, to w kontekście serwisu YouTube należy powiedzieć o jego głównej funkcji i ilości znajdujących się w serwisie filmów. Dzięki ich nieskończonej liczbie, każdy wie, że zawsze znajdzie tam coś do obejrzenia. Może tego szukać samodzielnie, wpisując hasło lub skojarzenie, lub obejrzeć to co podpowiada serwis. Możliwości jest wiele, a mechanizm uzależnienia prosty – jeden filmik ci się spodoba, więc oglądasz dalej, a nuż będzie jeszcze lepszy. Potem kolejny i kolejny. I tak w kółko. Zabawa się nigdy nie kończy. Kolejną sprawą są komentarze pod filmikami. Nie jest rzeczą rzadką, aby użytkownik serwisu wszedł w dane wideo tylko w celu przeczytania komentarzy. To także może oczywiście uzależnić. Komentarze są różne, a dzięki temu ciekawe. Zabawne czy obraźliwe, sprawiają, że chcemy czytać ich coraz więcej. Także pisanie komentarzy potrafi sprawić, że nie oderwiemy się od komputera. Jest to istotne szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży. W okresie dorastania, mają potrzebę wyrażenia swojego zdania i zostania zauważonym. Serwis YouTube daje taką możliwość. Każdy dodany komentarz jest dostępny dla każdego, na całym świecie. Dodatkowo, możliwość wymyślenia nazwy użytkownika daje komentującym poczucie anonimowości. Dzięki temu pozwalają sobie na więcej, często odreagowując w komentarzach rzeczywistość. Możliwość „wygadania się” i przeniesienia swoich emocji do serwisu sprawia, że dorastające osoby nie potrafią się od niego oderwać. Równie istotna w kontekście uzależnienia od YouTube’a jest potrzeba bycia na bieżąco. Objawia się dwojako. Po pierwsze, wszyscy oglądają dostępne w serwisie popularne filmiki. Wśród dzieci pojawia się myślenie „ja nie mogę być gorszy”. Wiedzą, że jeśli nie obejrzą najnowszych i najpopularniejszych filmików, jutro w szkole wszyscy będą o nich rozmawiać a oni nie będą mieli pojęcia o co chodzi. To może skutkować usunięciem z grupy i samotnością. Także stosowane przez twórców filmów tricki, mające na celu przyciąganie odbiorców nie są bez znaczenia. Zapowiedzi typu :„Już jutro nowy filmik”, sprawiają, że dziecko chce wiedzieć co się wydarzy. Ta cykliczność i rozbudzenie ciekawości mogą niestety uzależniać.

Objawy uzależnienia od YouTube

Głównym objawem uzależnienia od YouTube jest ciągłe wchodzenie na ten serwis. Długie godziny spędzane na czytaniu lub pisaniu komentarzy czy oglądaniu filmików. Także nieustanna rozmowa na temat tego co dzieje się w serwisie i tego co jest popularne może świadczyć o uzależnieniu. Kiedy oprócz YouTube’a dziecka nie interesuje nic więcej. Mówi tylko o nim i chce, aby każdy znał oglądane przez niego filmiki. Dodatkowo, brak chęci zainteresowania podobną tematyką i niezgoda na słuchanie o kolejnym filmiku, który dziecko obejrzało, może wywoływać w nim złość i niezgodę.

Skutki uzależnienia od YouTube

Podstawowym skutkiem uzależnienia od YouTube jest zbyt duża ilość czasu mu poświęcanego. Wiąże się z tym zarywanie nocek, opuszczanie się w obowiązkach domowych oraz szkolnych. Oglądanie filmów non stop sprawia, że dziecko traci rachubę. Zmienia jego sposób funkcjonowania oraz postępowania. Życie w sieci staje się ważniejsze od świata realnego, więc zostaje ona zapomniane, pominięte. Często nawet potrzeby fizjologiczne organizmu, takie jak jedzenie czy sen, schodzą na drugi plan. Tak jak nie bycie na bieżąco może skutkować odsunięciem przez znajomych, tak samo zbyt duża ilość czasu spędzona w serwisie YouTube może powodować samotność. Brak czasu dla kolegów i koleżanek, opowiadanie tylko i wyłącznie o najnowszych filmikach i zmuszanie do wspólnego ich oglądania może skutecznie odrzucać rówieśników od zawiązywania przyjaźni z uzależnioną osobą.

Źródło: https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/psycholog-dzieciecy/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here