Czy smartfony dla dzieci?

0
1174

W dzisiejszych czasach smartfony i tablety towarzyszą nam wszędzie. Od rana do nocy mamy je w kieszaniach i w ręce, czasami obejrzymy film, posłuchamy muzyki czy przeczytamy wiadomości. Bardzo łatwo nam się zatracić przeszukując zakamarki Internetu. Nam! Dorosłym! A co dopiero dzieciom. Dla małych dzieci smartfon w którym można sobie pooglądać ulubiną bajeczkę czy posłuchać ukochanej piosenki jest niemal czym z pogranicza magii. A zadaliście jak działa takie połączenie dziecko i smartfon? Jak wpływ na rozwój emocjonalny i psychofizyczny dziecka ma tablet. Spróbujmy przeanalizować ten temat, bo być może diabeł wcale nie jest taki straszny.

Skutki używania smartfonów przez dzieci

Ustalmy jednak od razu, diabeł w tym przypadku jest straszny. Badania na dzieciach 4-5 letnich przeprowadzone w Wielkiej Brytanii ukazały, że dziecko, które w tym wieku nadużywa tableta cofa się w rozwoju do poziomu dziecka 2-3 letniego. Takie dziecko nie potrafi się skupić na jednej czynności, staje się szybko sfrustrowane a także ma tendencje do wahań wartości oraz zatracenia własnej tożsamości. Ale to tylko jedna część układanki. Inne badania, przeprowadzone w Los Angeles pokazały, że dzieci nadużuwające smartfona zupełnie utraciły umiejętność odnalezienia się grupie. Dziecko, które nadużywa tableta nie potrafi komunikować się niewerbalnie, nie umie odczytać mowy ciała, przez co nie potrafi odnaleźć się grupie rówieśników oraz ma trudności z nawiązywaniem nowych znajomości.

Jak zneutralizować negatynwne skutki nadużywania smartfonów?

Najprostszym sposobem zneutralizowania złego wpływu nadużywania przez dziecko urządzeń mobilnych jest ogarniczenie dostępu do nich oraz, a może nawet przede wszystkim, zaproponowanie mu alternatynwej metody spędzania wolnego czasu. Jeżeli nasze dziecko jest małe, zamiast puszczać mu piosenkie z YouTube może spróbujmy opowiedzieć mu bajkę lub przeczytać książkę? Czytanie działa wręcz przeciwnie niż smartfony, pobudza wyobraźnie i pomaga naszym pociechom stać się bardziej kreatywnymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here