Dlaczego USG w ciąży jest takie ważne i jak często je robić?

Badanie USG wchodzi w skład podstawowych badań prenatalnych. Zgodnie z opinią lekarzy specjalistów jest to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych, na które obowiązkowo powinny zgłaszać się kobiety w ciąży. Jakie nieprawidłowości można wykryć za pomocą badania USG? Jak często należy je wykonywać? Podpowiadamy.

Dlaczego badanie USG w ciąży jest tak bardzo istotne?

USG jest badaniem, które nie tylko pozwala określić indywidualne cechy rozwijającego się płodu, ale także w sposób skuteczny umożliwia wczesne wykrycie wad rozwojowych. Celem przeprowadzenia pierwszego badania USG jest potwierdzenie ciąży. Ponadto jego wynik informuje również o tym, czy jest to ciąża pojedyncza, czy też mnoga. Kolejne badania skupiają się już na określeniu prawidłowości rozwoju płodu. Badania USG dla kobiet ciężarnych przeprowadzane są między innymi w Centrum Medycznym Babka Medica. Badanie USG w ciąży pozwala wykryć zarówno wspomniane wcześniej wady rozwojowe (np. rozszczep podniebienia), jak i genetyczne, do których zaliczamy przede wszystkim zespół Downa, zespół Turnera, zespół Edwardsa oraz wrodzone wady serca.

O czym wspominaliśmy na samym wstępie badanie USG jest badaniem diagnostycznym, dzięki któremu lekarz ginekolog może:
– określić ułożenie oraz wielkość płodu,
– dokładnie zlokalizować płód podczas biopsji lub amniopunkcji,
– zmierzyć ilość płynu owodniowego,
– wykryć ewentualne zmiany chorobowe występujące w obrębie szyjki macicy (np. mięśniaki, zmiany przednowotworowe, nowotwory),
– określić główną przyczyną nieuzasadnionych krwawień z dróg rodnych w okresie ciąży,
– wykryć niepokojące zmiany potwierdzające prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu,
– ustalić lokalizację założonej wcześniej wkładki domacicznej lub spirali antykoncepcyjnej.

USG w ciąży – kiedy wykonać badanie?

Kobiety, które spodziewają się dziecka, powinny rygorystycznie przestrzegać terminarza badań prenatalnych. W przeciągu całego okresu trwania ciąży wykonuje się trzy badania USG – każde w wyznaczonym terminie. W przypadku, kiedy ciąża przebiega prawidłowo, pierwsze badanie USG przeprowadza się zazwyczaj pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, drugie – pomiędzy 21 a 26 tygodniem ciąży, trzecie – pomiędzy 27 a 32 tygodniem ciąży. Systematycznie wykonywanie badań USG pozwala lekarzowi prowadzącemu monitorować przebieg rozwoju płodu, co umożliwia na wczesne wykrycie ewentualnych wad genetycznych i rozwojowych oraz natychmiastowe wprowadzenie stosownej terapii.

Dodaj komentarz