Grywalizacja w edukacji – rozwój komunikacji wśród dzieci

0
292

Grywalizacja w nauce to proces wykorzystujący mechanikę gry do usprawnienia procesu nauki. Znalezienie kreatywnych sposobów na zainteresowanie dzieci nauką jest wyzwaniem zarówno dla nauczycieli, jak i rodziców. Staje się to jeszcze trudniejsze, gdy dzieci te mają specjalne potrzeby edukacyjne.

Grywalizacja to technika uczenia się, która jest przydatna dla wszystkich uczniów, ale może być szczególnie korzystna dla dzieci, które mają trudności z tradycyjnymi metodami uczenia się.

Grywalizacja, czyli co?

Grywalizacja to strategia uczenia się, która wykorzystuje elementy oparte na grach, w tym gry zręcznościowe dla dzieci, polegające na zdobywaniu punktów, realizacji celów i rywalizacji między uczniami. Gamifikację można stosować wraz z innymi metodami uczenia się lub samodzielnie.

W porównaniu do tradycyjnych metod ma ona wiele zalet, w tym:

  • Zwiększenie poziomu motywacji uczniów

  • Poprawa przyswajalności wiedzy

  • Lepsze zaangażowanie uczniów dzięki mechanizmom społecznościowym, takim jak odznaki, punkty lub tabele wyników

Grywalizacja, a rozwój komunikacji u dzieci

Ta, coraz bardziej popularna forma zaangażowania uczniów jest korzystna, z uwagi na fakt, że gry zaszczepiają umiejętności na całe życie. Gry zręcznościowe dla dzieci polecane przez https://mojebambino.pl/606/Gry-zrecznosciowe uczą rozwiązywania problemów, krytycznego myślenia, świadomości społecznej, współpracy i przełamywania barier. Gry motywują do działania poszczególne dzieci, zwiększają ich zainteresowanie niektórymi przedmiotami, zmniejszają wskaźnik rezygnacji i znudzenia nauką wśród uczniów, poprawiają stopnie i zdolności poznawcze.

Zalety grywalizacji w edukacji dzieci

W czasie gier i zabaw edukacyjnych dziecko doświadcza pozytywnych emocji i dobrze się bawi, co podnosi poziom jego zaangażowania. 

W grywalizacji mamy do czynienia z natychmiastową informacją zwrotną.Dzieci mogą otrzymywać gratyfikację już podczas nauki poprzez grywalizację i od razu wiedzą, czy udzieliły prawidłowej, czy złej odpowiedzi. Informacja zwrotna pozwoli dziecku od razu uświadomić sobie swoje mocne i słabe strony. Otrzymanie pochwały po udzieleniu poprawnej odpowiedzi pozwala dziecku poczuć się dumnym i spełnionym, co motywuje je do dalszej nauki. Grywalizacja sprawia, że ​​nauka staje się zabawą, a jednocześnie może zapewnić dziecku dodatkową motywację poprzez dodanie odrobiny współzawodnictwa.  

Dostosowanie zabawy i gier do możliwości dziecka

Nie każde dziecko uczy się w tym samym tempie. Grywalizacja zachęca dziecko do nauki i angażowania się w zajęcia we własnym tempie, bez presji ze strony rówieśników lub nauczycieli. Dzieci mogą poświęcić swój czas na naukę materiału w bezstresowym środowisku. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here