HISTORIA LUDZIKÓW Z KLOCKÓW LEGO
Jest rok 1932, Ole Kirk Christiansen postanawia założyć przedsiębiorstwo zabawkarskie, które szybko zaczyna odnosić pierwsze sukcesy. Wkrótce duński producent klocków staje się znany na całym świecie, a klocki Lego są obecne w domu niemal każdego dziecka. Marka przeszła jednak długą drogę, zanim ludziki Lego, które znamy dziś, pojawiły się na sklepowych półkach. By ją poznać – zapraszamy do lektury poniższego artykułu.
Ludziki Lego – początki
Pierwsze postacie trafiły do zestawów Lego w 1974 roku („Rodzina Lego”). Miały duże okrągłe głowy, ruchome ręce i dolne części ciała wykonane ze zwykłych klocków – wszystko to sprawiło, że wyglądały dość upiornie. Charakterystyczne minifigurki, pojawiły się dopiero w 1975 roku, zaś ich ostateczny wygląd, który znamy dziś, ukształtował się trzy lata później. Od 1978 roku minifigurki lego nie zmieniły się pod względem konstrukcji (za wyjątkiem specjalnych wariantów okolicznościowych) – wciąż składają się z ruchomych nóg, torsu z ruchomymi rękami oraz głowy (którą może ozdabiać nakrycie głowy). Pojawienie się ich na rynku można powiązać z wypuszczeniem dwóch pierwszych zestawów tematycznych w historii Lego – były to „Kosmos” i „Rycerze”.
Ludziki Lego – rewolucja
Dziś możemy wybierać między minifigurkami, które mają różny wyraz twarzy (pierwotnie były to dwie kropki w miejscu oczu oraz wygięta linia w miejscu ust) oraz brody, wąsy czy namalowane okulary. Z tę rewolucję odpowiadał zestaw „Lego Piraci” z 1989, który dodatkowo wprowadził nowe rodzaje kończyn – hak zamiast dłoni czy „drewnianą” nogę. Firma poszła za ciosem i szybko wprowadziła do zestawów świecące w ciemności duchy czy kościotrupy (zestaw „Lego Zamek”).
Ludziki Lego na licencji
Zróżnicowane projekty postaci upowszechniły się w momencie, gdy Lego rozpoczęło współpracę ze znanymi markami. Zaczęło się od „Gwiezdnych Wojen” w 1999 roku. Świat wykreowany przez Georga Lucasa w Nowej Trylogii wymusił na projektantach Lego nowe podejście do minifigurek – wprowadzenie wersji Lego takich postaci jak kosmita Jar-Jar Binks czy robot R2-D2. Z czasem duńska firma zaczęła produkować klocki na licencjach „Harry’ego Pottera”, „Piratów z Karaibów” komiksów DC i Marvela, a różnorodność postaci sprawiła, że odejście od charakterystycznej żółtej głowy z dwoma czarnymi kropkami w miejscu oczu nikogo już nie szokuje. Tym bardziej że rynek zalewany jest przez warianty w stylu Lego Friends czy Lego Technic (które starają się zachować ludzką anatomię) oraz Duplo (dwuczęściowe figurki dla młodszych dzieci). Nie zmienia to faktu, że charakterystyczna minifigurka skonstruowana w 1978 roku wciąż jest znakiem rozpoznawczym każdego zestawu Lego.
Zobacz więcej kolekcji klocków lego na salonklockow.pl
Dodaj komentarz