Jak dbać o czystość w przedszkolu i żłobku w dobie koronawirusa?

0
533

Koronawirus zmienił nasze podejście do czystości, higieny i dezynfekcji. Sprawił, że uważniej zaczęliśmy przyglądać się bezpieczeństwu i higienie pracy w domu, placówkach publicznych, pracy, sklepach, a nawet na ulicy. Szczególne wyzwanie czeka nas jednak w miejscach, gdzie przebywają dzieci. To w końcu one i ich zdrowie są najważniejsze.

Niebezpieczeństwa

Zadbanie o odpowiednią higienę i czystość w miejscach, gdzie najczęściej przebywają największe skupiska najmłodszych dzieci – w żłobkach i przedszkolach – to nie lada wyzwanie. Po pierwsze, dzieci nie rozumieją jeszcze, jak ważna jest higiena, i co grozi w przypadku jej nieprzestrzegania. Zatem często nie myją rąk lub myją je niedokładnie, wymieniają się jedzeniem czy piciem, nie mówiąc już o dezynfekcji. Po drugie, dzieci często miewają problemy z odpornością, a także bardzo szybko zarażają się od siebie nawzajem. Po trzecie – należy stosować odpowiednie środki czystości oraz metody czyszczenia, w taki sposób, aby były one bezpieczne, możliwie jak najmniej drażniące.

Miejsca, które wymagają szczególnej uwagi podczas dezynfekcji

Dezynfekcja powinna obejmować przede wszystkim miejsca, które najczęściej są dotykane przez dzieci. Należą do nich m.in.:

  • Podłogi i dywany

To najczęściej dotykane przez raczkujące czy bawiące się dzieci powierzchnie. Pierwszym stopniem ochrony dzieci przed drobnoustrojami jest oczywiście zmiana obuwia, jednak nie jest ona wystarczająca. Kolejny etap to częste odkurzanie i zmywanie podłogi. Czym myć podłogę, aby jednocześnie usunąć zabrudzenia i poddać ją dezynfekcji? Jaki preparat wykorzystać? Do czyszczenia podłóg polecamy np. sprawdzony preparat Cif Professional All Purpose Cleaner, który nie wymaga płukania i bezproblemowo usuwa wszelkie zabrudzenia. Jest zatem skuteczny i wygodny.

  • Meble i łóżeczka

W przedszkolach często spotykamy meble drewniane, służące wielu pokoleniom. Do czyszczenia powierzchni drewnianych, m.in. ławek, krzesełek, stolików czy szafek polecamy Cif Professional Wood Furniture Polish, który nie tylko usunie kurz i brud oraz wszelkie drobnoustroje, ale do tego zabezpieczy drewno przed codziennym zużyciem. A jak wszyscy wiemy – dzieci zużywają przedmioty znacznie szybciej niż dorośli!

  • Zabawki

Zabawki to kolejne przedmioty, które najczęściej dotykane są przez dzieci. Dlatego też wymagają regularnego czyszczenia i dezynfekcji. Niestety wiele placówek o tym zapomina, a zgromadzone na powierzchni zabawek mikroby mogą być groźne dla dzieci. Do czyszczenia zabawek (o powierzchni wodoodpornej) polecamy Cif Professional Multi Surface w sprayu. Jest on wygodny ponieważ nie wymaga spłukiwania i jest bezpieczny dla dzieci.

  • Toalety

O konieczności czyszczenia i dezynfekcji toalet chyba nikomu nie trzeba przypominać. Dzieci, zarówno w trakcie jak i po korzystaniu z toalety często zapominają o odpowiedniej higienie. Sprawdzone produkty z linii Cif czy Domestos doskonale sprawdzą się jako antybakteryjne środki do toalety czy zlewu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here