Jak odróżnić łysienie telogenowe od androgenowego?

Każdy z nas chce być posiadaczem gęstych i lśniących włosów. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Wiele osób skarży się na wypadanie włosów, a sytuacja staje się jeszcze bardziej poważna, kiedy zauważamy u siebie pierwsze objawy łysienia. Dowiedz się, w jaki sposób odróżnić łysienie telogenowe od androgenowego i co na wypadanie włosów sprawdzi się najlepiej.

Czym jest łysienie telogenowe?

Łysienie telogenowe, w przeciwieństwie do androgenowego, dotyczy przede wszystkim kobiet i jest bezpośrednio związane z cyklem wzrostu włosa, który możemy podzielić na:

  • anagen – faza wzrostu, może trwać od 3 do 6 lat;
  • katagen – faza przejściowa, trwa do ok. 2 tygodni. To czas, w którym włos przestaje rosnąć, przygotowując się do wypadnięcia;
  • telogen – faza spoczynku, może trwać od 2 do 4 miesięcy. W tym czasie zrogowaciały włos zostaje wypchnięty przez nowy. W fazie telogenu może znajdować się nawet 15% włosów.

O łysieniu telogenowym mówimy w momencie, gdy faza wzrostu włosa (anagen) ulega skróceniu, a zwiększa się ilość włosów telogenowych, które wypadają w naturalnym cyklu życia włosa. Kiedy dojdzie do zaburzenia cyklu włosa, w fazie telogenowej może znajdować się do 60 do nawet 80% włosów, przez co ich przerzedzenie staje się o wiele bardziej zauważalne.

Łysienie telogenowe a androgenowe

Czym różni się łysienie telogenowe od androgenowego? Przede wszystkim łysienie androgenowe występuje głównie u mężczyzn, a jego dokładne przyczyny nie zostały dokładnie poznane, choć na jego obecność duży wpływ mają uwarunkowania genetyczne.

Z kolei przyczyny łysienia telogenowego to przede wszystkim czynniki zewnętrzne, jak:

  • silny stres, traumatyczne przeżycia;
  • anemia, problemy z wchłanianiem żelaza;
  • niektóre leki, np. doustne retinoidy czy doustna antykoncepcja;
  • intensywne diety odchudzające oraz głodówki – dochodzi do niedoboru składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B czy cynk;
  • choroby endokrynologiczne, w tym niedoczynność lub nadczynność tarczycy.

Co na wypadanie włosów?

Wzmożone wypadanie włosów lub łysienie telogenowe może w negatywny sposób wpływać na samopoczucie kobiet. Na szczęście łysienie telogenowe jest możliwe do wyleczenia, dzięki czemu można odzyskać utracone włosy.

Zastanawiasz się, co na wypadanie włosów sprawdzi się najlepiej? Istnieje kilka sposobów, zaczynając od profesjonalnych zabiegów, jak mezoterapia igłowa czy karboksyterapia, a kończąc na zbilansowanej diecie oraz właściwej pielęgnacji.

W niektórych sytuacjach konieczne może okazać się zastosowanie terapii doustnej, np. w formie estrogenów. Stosuje się je przede wszystkim w okresie menopauzy, kiedy utrata włosów stanowi następstwo naturalnego obniżenia poziomu tych hormonów w organizmie. Pamiętaj, że taka terapia powinna być prowadzona pod okiem lekarza.

Na wypadanie włosów bardzo dobrze sprawdzą się również profesjonalne kuracje lecznicze. Są to specjalnie przygotowane preparaty, które zawierają wyższe stężenie składników hamujących wypadanie włosów, a także stymulują ich odrastanie. Stosuje się je miejscowo na skórę głowy i najczęściej mają one formę ampułek lub wcierek.

Dodaj komentarz