Jak rozpoznać i leczyć łojotokowe zapalenie skóry?

Choroby skórne w większości przypadków wiążą się nie tylko z przykrymi dolegliwościami, ale także z dużym dyskomfortem psychicznym – wszystko dlatego, że zmiany widoczne na ciele są nieestetyczne i mogą powodować kompleksy. By się ich pozbyć, kluczowe jest poprawne zdiagnozowanie schorzenia i eliminacja symptomów poprzez skuteczne leczenie. Częstym przypadkiem jest tzw. łojotokowe zapalenie skóry.

Co to jest łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry wynika bezpośrednio z nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Może to być wynik zaburzeń hormonalnych, dlatego też z tą przypadłością bardzo często mają do czynienia młode osoby w okresie dojrzewania. Choroba może jednak wystąpić w każdym wieku i jest dość powszechna. Szacuje się, że może się z nią zmagać nawet 3% populacji na świecie.

Zmiany skórne są zwykle ulokowane w miejscach, gdzie gruczołów łojowych jest najwięcej – dlatego też objawy możemy dostrzec przede wszystkim na twarzy, owłosionej skórze głowy, w okolicach uszu i na górnej części klatki piersiowej.

Nie są znane dokładne przyczyny łojotokowego zapalenia skóry. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ma to związek z przerostem grzybów z gatunku Malassezia, które naturalnie występują na ludzkiej skórze, jednak w chwili, kiedy wytwarzane są zbyt duże ilości łoju, a układ immunologiczny nie działa prawidłowo, może dojść do ich namnażania.

Łojotokowe zapalenie skóry – objawy

Kiedy chorujemy na łojotokowe zapalenie skóry, możemy dostrzec szereg zmian. Najczęstsze to przetłuszczona, zaczerwieniona skóra, która często się łuszczy, a do tego swędzenie, które jest odczuwalne szczególnie w przypadku owłosionych partii głowy. Może to zresztą prowadzić do przerzedzenia się włosów. Dodatkowo możemy zauważyć niewielkie strupki i żółtawe plamy, które nieco przypominają swoim wyglądem łuski. Ponadto na skórze często pojawiają się aktywne stany zapalne oraz rumień.

Łojotokowe zapalenie skóry ma charakter przewlekły oraz nawrotowy, w związku z czym ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Warto jednak zaznaczyć, że tą chorobą nie można się zarazić.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry

Łojotokowe zapalenie skóry wymaga pomocy specjalisty. Tylko wykwalifikowany dermatolog będzie w stanie poprawnie ocenić zmiany i postawić trafną diagnozę. Przede wszystkim jednak konieczne jest zastosowanie poprawnie dobranych leków. W przypadku tej choroby zazwyczaj wykorzystuje się preparaty o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym. Dodatkowo polecane są specyfiki na owłosioną skórę głowy, głównie na bazie ketokonazolu, ichtiolu oraz siarki.

Ważna jest także codzienna pielęgnacja skóry, która pozostaje już w naszym zakresie. Warto pamiętać o systematycznym, a jednocześnie delikatnym oczyszczaniu, co pozwoli się pozbyć nadmiaru łoju. Jednocześnie w naszej rutynie na stałe powinny zagościć kosmetyki o działaniu nawilżającym oraz odżywczym, co wspomoże naturalne procesy regeneracji naskórka. W połączeniu ze zdrową dietą oraz noszeniem przewiewnych ubrań będziemy mogli pozbyć się uporczywych objawów.

Dodaj komentarz