Jak spakować niemowlaka na urlop?

Podpowiemy Ci co bezwzględnie należy zabrać, co może się przydać i o czym nie wolno zapomnieć.

Pierwsze wakacje w nowym składzie zawsze są ogromnym wyzwaniem. Każdy wyjazd z małym dzieckiem wymaga specjalnej organizacji, dobrego planu oraz oczywiście właściwie spakowanego bagażu.

Jakie ubranka spakować?

Zapewne zdążyłeś zauważyć, że niemowlę zużywa więcej kompletów ciuchów, niż statystyczny dorosły. Czasem uleje mu się górą, czasem przeleci dołem. Na szczęście ubranka dla dzieci są na tyle małe, że szybko można je przeprać w umywalce. Mimo wszystko zabierz maluszkowi więcej sztuk niż sobie. Najlepiej po 2 komplety na każdy dzień.

Spakujcie to, co najbardziej praktyczne i wygodne. Bodziaki, leginsy, pajace są uniwersalne i zapewniają swobodę ruchów. Bardzo fajnym rozwiązaniem na wakacje są też rampersy. Łączą w sobie zalety body i krótkich spodenek, dzięki czemu w jednym ciuszku masz kompletny strój. Na cieplejsze dni zabierz rampersy na ramiączkach, a gdy zrobi się chłodno, wystarczy założyć na wierzch sweterek i spodenki, bez konieczności przebierania maluszka.

Pamiętaj o kilku cienkich i cieplejszych bluzach, a także czapeczkach na słońce. Jeżeli jedziecie nad morze lub w góry pogoda może Was zaskoczyć, dlatego nie zapomnijcie o kurteczce lub lekkim kombinezonie i ciepłej czapce, która ochroni uszy przed silnym wiatrem.

Bagaż niemowlaka

Co jeszcze poza ciuchami powinno się w nim znaleźć? Oczywiście odpowiedni zapas pieluch (jeżeli w planach macie kąpiele w miejscach publicznych, również pieluchy do pływania) i chusteczek nawilżanych. Kosmetyki: krem na odparzenia, krem z filtrem, płyn do kąpieli, szampon. Apteczka: wszystkie leki, które dziecko stale musi przyjmować, witaminy, specyfik przeciwko komarom odpowiedni do wieku (może to być specjalna bransoletka zakładana np. na ramę wózka), żel po ukąszeniu komarów, syrop lub czopki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, termometr, octenisept, preparaty do stosowania przy ząbkowaniu, biegunce, proszek do sporządzania płynu nawadniającego. Koniecznie weźcie książeczkę zdrowia, a wyjeżdżając za granicę kartę EKUZ.

Dodatkowo oczywiście wózek oraz nosidełko lub chusta, szczególnie jeśli jedziecie nad morze, gdzie pchanie wózka po plaży bywa prawdziwą udręką. Łóżeczko turystyczne będzie przydatne, choć bez niego też można sobie poradzić. Do kąpieli dobrze jest zabrać mały dmuchany basenik. Niemal nie zajmuje miejsca w bagażniku, a można go również użyć do zabawy w ciągu dnia.

Podróż samolotem

Tutaj najtrudniejszym może się okazać ograniczenie wagowe, czyli w zależności od linii lotniczych, ok. 20 kg na walizkę + ok. 10 kg na bagaż podręczny. Niektórzy przewoźnicy pozwalają na dodatkową torbę z akcesoriami dziecięcymi. Pokarm dla dziecka musi być fabrycznie zamknięty. Wodę do przygotowania mleka weźcie w dwóch butelkach, tak na wszelki wypadek. Do bagażu podręcznego zabierz ewentualne ubranka na zmianę, kilka pieluszek, chusteczki nawilżane, pieluchę tetrową i kocyk, który przyda się w czasie drzemki. Spakuj też ulubioną zabawkę, przytulankę i smoczek, który dziecko powinno ssać w czasie startu oraz lądowania, by uniknąć bólu uszu. 

Niestety niezależnie od tego, czy jedziecie na 3 dni, czy 2 tygodnie, musicie spakować tak samo, pół domu. Jednak urlop z dzieckiem ma zupełnie inny wymiar i jest niesamowitym przeżyciem, które na długo pozostanie w Waszych wspomnieniach.

Dodaj komentarz