Jak zachęcić dziecko do szkolnych lektur?
Lektury szkolne są niemiłym wspomnieniem z dzieciństwa dla wielu dorosłych. Spis obowiązkowych pozycji dla najmłodszych może być prawdziwym wyzwaniem dla rodziców.
Jak zachęcić dziecko do lektur, aby nie zniechęciło się do czytania książek?
Dlaczego dziecko nie chce czytać?
Powodów, dla których dziecko nie chce czytać, może być wiele. Nie zawsze jest to spowodowane tym, że lektury szkolne są mało ciekawe. Wiele z nich bowiem to wciągające pozycje pisane współczesnym językiem. Gdzie zatem leży problem?
Istota rzeczy niejednokrotnie leży po stronie rodziców. Zbyt wysokie wymagania wobec dzieci, mogą powodować zniechęcenie. Dotyczy to nie tylko czytania, ale również innych aktywności. Wygórowane ambicje dorosłych mogą stanąć na drodze do rozwijania zainteresowań czy nauki jeszcze na starcie najmłodszych.
Przeszkodę mogą stanowić także inne bodźce, które będą odwracać uwagę dziecka. Telewizja czy smartfon zawsze będą bardziej atrakcyjniejsze od szkolnej lektury. Dlatego równowaga cyfrowa jest pojęciem, które dotyczy nie tylko dorosłych. Nie ma nic złego, aby dziecko korzystało z nowych technologii. Zachowanie umiaru jest jednak kluczowe.
Jak zapamiętać treść lektury?
Przeczytanie, a zrozumienie książki to dwie różne kwestie. Lektury szkolne są szczegółowo omawiane na lekcji. Od dzieci oczekuje się zaś, że będą pamiętać ich treść. Pierwsze książki dla najmłodszych są krótkie i proste. Z czasem jednak fabuła jest coraz bardziej rozbudowana. Jak pomóc dziecku w przyswojeniu treści?
Streszczenia i uproszczone opracowania mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Zwłaszcza, jeśli dziecko nie przeczytało w pierwszej kolejności książki. Skondensowana forma treści wcale nie ułatwi zrozumienia. Może jedynie wywołać większy chaos w głowie. Zamiast tego warto użyć pytań, które naprowadzą dziecko na właściwy tor i pomogą w interpretacji.
W utrwaleniu treści mogą wesprzeć również ekranizacje. Większość lektur szkolnych dla dzieci to znane bajki, które doczekały się świetnych filmów. Warto zatem obejrzeć z dzieckiem ekranizację po skończonej książce. Pomogą one w zapamiętaniu jak najwięcej z lektury i odkryć jej ukryty sens. Zwróćmy jednak uwagę, aby wiernie oddawały one treść.
Lektury szkolne mają za zadanie przybliżyć dzieciom kanon najważniejszych książek. Czasami jednak mogą one skutecznie zniechęcić do czytania w dorosłości. Efektem jest zanik czytelnictwa w Polsce. Dzięki odpowiedniemu podejściu rodziców można tego uniknąć i sprawić, że czytanie lektur będzie się kojarzyło z czymś przyjemnym, a nie tylko z przykrym obowiązkiem.
Dodaj komentarz