Jak zaprojektować fantastyczny plac zabaw?

1
735

Place zabaw to nieodłączny element parków, szkół, oraz podwórek. Jako popularne miejsca spotkań i zabaw dzieci powinny być tworzone z dbałością o najmniejsze szczegóły, być bezpieczne, oraz pobudzać wyobraźnię dziecka.

Jak umieścić atrakcje na placu zabaw?

Obszary przeznaczane na plac zabaw mogą być bardzo ograniczone, stąd warto przemyśleć dokładnie zakup zabawek. Lepiej wybrać kilka lepszych i ciekawszych atrakcji, a potem wokół nich zbudować resztę. Należy oczywiście pamiętać o bezpieczeństwie i umieszczać poszczególne atrakcje w odpowiedniej odległości od siebie.

Musimy przede wszystkim pamiętać o prawach związanych z placami zabaw, między innymi zachować odstęp minimum 10 metrów od budynków, ulic, oraz śmietników, nawet w przypadku ogrodzonych placów zabaw. Trzeba też uważać na okoliczne drzewa, ponieważ jeśli gałąź urośnie i naruszy strefę bezpieczeństwa zabawki(określoną, zależną od jej wielkości) plac zabaw przestanie spełniać normy prawne.

Jakie elementy i dodatki wybrać?

Przed kupnem odpowiednich atrakcji dla dzieci powinniśmy przemyśleć dla jakiej grupy docelowej chcemy przeznaczyć nasz projekt. Plac zabaw dla małych dzieci nie powinien zawierać niebezpiecznych i wysokich konstrukcji, lepiej oprzeć się na dużych piaskownicach, przyjaznych dla dzieci zjeżdżalniach i wygodnych huśtawkach. W przypadku starszych dzieci nie bójmy się dodać trochę drabinek, bardziej skomplikowanych zjeżdżalni i ścianek wspinaczkowych, czy małych torów przeszkód.

Ważny jest wygląd, oraz praktyczność. Dzieci również mają wyczucie stylu i potrafią docenić ciekawe projekty. Warto zastanowić się nad motywem przewodnim placu zabaw, zjeżdżalnia w stylu statku pirackiego, albo wieży zamkowej z pewnością wyda się atrakcyjna małym użytkownikom. Należy też dbać o bezpieczeństwo, zapewniając odpowiednią nawierzchnię na plac zabaw. Zarówno większe urządzenia zabawowe, jak i akcesoria z łatwością znajdziemy w Internecie, przykładem strony z urządzeniami zabawowymi może być witryna pod adresem https://playtime.pl/stronaglowna. Niezależnie od naszego pomysłu, czy też jego braku wystarczy trochę się rozejrzeć, żeby znaleźć coś odpowiedniego.

W jaki sposób przyciągać uwagę dzieci?

Czas dla dziecka płynie dużo wolniej, niż dla dorosłych. Dzieciaki szybko się nudzą i stale potrzebują nowych wrażeń. Projektując dla nich miejsce zabaw powinno się zadbać o to, żeby na każdym kroku czekało na nie mnóstwo atrakcji.

Wielka wyobraźnia dziecięcego umysłu to potężne narzędzie, które pozwala mu zmieniać zjeżdżalnię w latający statek, albo potężny zamek, warto o tym pamiętać i wybierać obiekty skomplikowane, oraz rozłożyste, pełne zakamarków, czy dodatków. Zwykłe zamontowanie prostego peryskopu, czy umieszczenie dwóch zjeżdżalni z wieżami naprzeciwko siebie sprawi, że dzieci będą wniebowzięte.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here