Kosmetyki dla ciężarnej – na co zwrócić uwagę?
Przyszła mama stoi przed ogromnym wyzwaniem, z jakim będzie zmagało się jej ciało w tym pięknym, choć wymagającym okresie. W ciąży gospodarka hormonalna zostaje zaburzona, dlatego skóra staje się sucha i podatna na podrażnienia. Do tego, częstą przypadłością są podrażnione brodawki czy opuchnięte i obolałe stopy. Na szczęście dzięki odpowiedniej pielęgnacji, większość z tych dolegliwości można opanować. Jak to zrobić? Odpowiedź poniżej.
Dlaczego skóra w ciąży jest wrażliwa?
Sucha i delikatna skóra w ciąży to problem, z którym boryka się większość kobiet. W pewnym momencie, musimy zrezygnować z dotychczas stosowanych kosmetyków. Zaczynają podrażniać lub nie nawilżają już w odpowiednim stopniu. Skóra nadmiernie reaguje na niektóre składniki preparatów, zmianę temperatury czy nawet wiatr. Dlaczego tak się dzieje?
W trakcie ciąży organizm nadmiernie produkuje estrogen, a to spowalnia pracę gruczołów łojowych. Dzięki temu, cera na twarzy się wygładza oraz znikają wszelkie przebarwienia. Z początku nas to cieszy, ponieważ nie musimy się martwić o nadmierne błyszczenie na twarzy czy krostki. Jednak z czasem, łoju zaczyna brakować i kondycja skóry zaczyna się pogarszać. Ochronna warstwa lipidowa naskórka nie jest w stanie magazynować odpowiedniej ilości wody i chronić przed czynnikami zewnętrznymi. Właśnie dlatego skóra w ciąży jest podrażniona, przesuszona i niekiedy piecze.
Kosmetyki dla kobiet w ciąży
Jeżeli czujemy, że nasza skóra z każdym dniem staje się coraz bardziej sucha i napięta, to najwyższy czas zacząć działać. Wszystkie dotychczasowe kosmetyki zastępujemy tymi, do cery suchej i wrażliwej. Przed zakupem sprawdzamy skład produktu, aby zawierały jak najmniej nienaturalnych substancji aktywnych, barwników, zapachów i konserwantów. Mogą one w znacznym stopniu pogorszyć kondycję skóry i nadmiernie ją podrażniać.
Kosmetyki kupowane z myślą o codziennej pielęgnacji skóry ciężarnych powinny zawierać w swoim składzie substancje przeciwzapalne, łagodzące i kojące skórę, takie jak:
- woda termalna,
- allantoina,
- wyciąg z rumianku,
- wszelkie pielęgnacyjne kompleksy roślinne.
Czego należy unikać podczas pielęgnacji skóry?
Stosując się do poniższych zasad na pewno wpłyniesz pozytywnie na swoją skórę. Unikniesz podrażnień i dyskomfortu, związanego z jej suchością:
- zrezygnuj z mydła,
- unikaj gwałtownych zmian temperatury, np. wody podczas kąpieli czy otoczenia,
- chlor szkodzi zdrowiu, dlatego najlepiej do pielęgnacji miejsc wrażliwych (np. twarz) stosuj wodę przegotowaną, a jeżeli chodzisz na basen, warto wybrać ten, w którym woda jest ozonowana,
- delikatnie wycieraj skórę po kąpieli, staraj się unikać dynamicznego tarcia ręcznikiem.
Składniki zakazane w trakcie ciąży
Poniżej, zamieściliśmy listę składników, które często możemy znaleźć w kosmetykach codziennej pielęgnacji. Dlatego pamiętajmy, że kobiety ciężarne bezwzględnie nie mogą stosować takich substancji, jak:
- witamina A i jej pochodne: retinol i retinoidy – substancje te mogą powodować uszkodzenie płodu,
- tetracykliny – najczęściej można je naleźć w kosmetykach przeciwtrądzikowych, szkodzą wątrobie kobiety ciężarnej i mogą uszkodzić płód,
- kwas salicylowy i jego pochodne – może powodować wady wrodzone płodu, powikłania ciąży i zaburzenia krzepliwości krwi u noworodka,
- olejki: rozmarynowy, bergamotowy – ten pierwszy może mieć działanie poronne (po dawkowaniu doustnym), drugi nasila występowanie plam pigmentacyjnych,
- kwasy owocowe AHA, które można znaleźć w kremach do twarzy i peelingach – sprzyjają podrażnieniom i przebarwieniom skóry,
- fluor, który może pojawić się w płynach do płukania jamy ustnej – jest toksyczny dla płodu,
- kosmetyki wyszczuplające i antycellulitowe – jeżeli mają duża zawartość kofeiny, mogą przyczyniać się do powstawania żylaków.
Pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej
Pamiętajmy, aby wszelkie czynności pielęgnacyjne wykonywać bardzo delikatnie i przy zastosowaniu odpowiednich kosmetyków. Najlepiej wybierać te, które przeznaczone są dla kobiet w ciąży lub młodych mam.
Rano, zamiast wodą, można przemywać twarz płynem micelarnym do skóry wrażliwej i podrażnionej, a resztki kosmetyku spłukać wodą przegotowaną. Podczas kąpieli najlepiej stosować żele pod prysznic wykonane z naturalnych składników. W trakcie mycia, starannie masuj okolice, które są podatne na występowanie rozstępów: uda, brzuch, pośladki i biust. Warto po każdej kąpieli zastosować balsam dla kobiet w ciąży Mustela, który błyskawicznie ukoi suchą skórę i zmniejszy ryzyko pojawiania się blizn. Na obolałe stopy, warto używać chłodzące i łagodzące opuchliznę kremy lub żele. Można zaopatrzyć się również w specjalne serum ujędrniające do biustu, które pozwoli zachować jego naturalny i zdrowy wygląd.
Pamiętajmy, że najważniejsza jest tu systematyczność. Należy codziennie, nawet kilka razy delikatnie nawilżać naszą skórę, a raz na jakiś czas usunąć złuszczony naskórek za pomocą peelingu. Dzięki temu, możemy w znacznym stopniu zniwelować podrażnienia, a nasza skóra pozostanie jędrna i sprężysta.
Dodaj komentarz