Pasta do zębów dla dziecka – jaka będzie najlepsza?
Gdyby zapytać dzieci jaką pastę do zębów najchętniej by używali, z pewnością wybór padłby na najbardziej kolorową i smaczną. Choć te cechy są istotne dla maluchów i niewątpliwie powinny być brane pod uwagę, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na skuteczność działania i dopasowanie do wieku pociechy pod względem składu. Każdy stomatolog powie, że głównym zadaniem pasty do zębów jest zapobieganie próchnicy, która stanowi jedną z najpowszechniejszych chorób jamy ustnej. Jaka pasta sprawdzi się najlepiej dla maluchów w różnym wieku?
Pasta do zębów – z fluorem czy bez?
Zdania rodziców na temat stosowania pasty z fluorem są mocno podzielone. Coraz większa liczba osób chce używać produktów bazujących na naturalnych, ekologicznych składnikach. Z tego względu, część opiekunów wybiera pasty pozbawione fluoru. Ostatecznie decyzja w tej sprawie jest kwestią osobistą, warto jednak wspomnieć o zaleceniach specjalistów, które z pewnością potwierdzi każdy stomatolog. Stanowisko polskich ekspertów w związku z profilaktyką fluorkową u dzieci i młodzieży jest następujące:
- dzieci od 6 do 36 miesiąca życia powinny używać śladowych ilości pasty, w której stężenie fluoru wynosi
- 1000 ppm F,
- dzieci od 3 do 6 roku życia
- powinny używać ilości pasty nie przekraczającej wielkością ziarnka grochu, w której stężenie fluoru wynosi
- 1000 ppm F,
- dla dzieci powyżej 6 roku życia bezpieczna ilość pasty to odcinek o długości 1-2 cm i stężeniu fluoru 1450 ppm F.
Warto wspomnieć o tym, iż w przypadku młodzieży powyżej 16 roku życia, gdzie ryzyko wystąpienia próchnicy jest bardzo wysokie m.in. ze względu na leczenie stałym aparatem ortodontycznym, zalecane jest używanie pasty o stężeniu fluoru 5000 ppm F.
Jakie substancje nie powinny znaleźć się w paście?
Oprócz związków fluoru i substancji słodzących, w pastach dla dzieci mogą znajdować się składniki uznawane za niebezpieczne dla najmłodszych użytkowników. O jakich substancjach może wspomnieć stomatolog?
- Barwniki.
- SLS, SLES, ALS oraz inne detergenety.
- Parabeny.
- Phenoxyethanol.
- Pochodne formaldehydu.
- Carrageenan.
- Glikole.
Istotną informacją jest także współczynnik ścieralności zębiny RDA. Niestety rzadko występuje na opakowaniach. Jeśli jednak pojawi się na produkcie, który chcemy kupić, upewnijmy się, że jego wartość mieści się w przedziale od 0 do 250.
Maluchy uwielbiają gdy pasta ma słodki smak, najlepiej przypominający ulubione ciastka, napój lub owoce. Niestety w takim przypadku znacznie trudniej będzie nauczyć je wypluwania środka. Z tego względu, warto jak najszybciej wprowadzać produkty o miętowym smaku, które nie zawierają tak dużej ilości substancji słodzących.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu stomatologicznego Mój Stomatolog.
Dodaj komentarz