Pęknięcie krocza podczas porodu – powikłania i szybka pomoc
Poród siłami natury to wielkie przeżycie dla obojga rodziców. Organizm matki jest narażony na ogromne obciążenia, a w trakcie wydawania potomka na świat może dojść do pęknięcia krocza. Ten uraz bywa przyczyną poważnych powikłań – zobacz, jak pielęgnować pęknięte krocze i sprawdź, gdzie szukać pomocy w przypadku pojawienia się niepokojących objawów.
Dlaczego w czasie porodu dochodzi do pęknięcia krocza?
Pęknięcie krocza to uraz, który występuje w Polsce dosyć rzadko, ponieważ na salach porodowych stosuje się procedurę profilaktycznego nacinania krocza. Wśród czynników zwiększających ryzyko powstania tego urazu wymieniane są: pierwszy poród, zaawansowany wiek, duża masa urodzeniowa dziecka, czy przedłużający się poród.
Istnieją cztery stopnie pęknięcia krocza w trakcie porodu:
-
I stopień – powierzchowne pęknięcia krocza i pochwy,
-
II stopień – pęknięcie dochodzące do mięśni zwieracza odbytu bez ich uszkodzenia,
-
III stopień – całkowite pęknięcie krocza oraz zwieracza odbytu,
-
IV stopień – obejmujący również pęknięcie błony śluzowej odbytnicy.
Najczęstsze powikłania po pęknięciu krocza
Pęknięcie krocza w trakcie porodu może mieć bardzo poważne konsekwencje. Rozległe urazy prowadzą do uszkodzenia mięśni zwieracza i odbytu, co skutkuje nietrzymaniem stolca. Ten problem wymaga przeprowadzenia licznych operacji naprawczych, które nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Najczęstsze powikłania po pęknięciu krocza to:
-
krwiaki,
-
rozejście się rany krocza,
-
zakażenie rany krocza,
-
przetoka pochwowo-odbytnicza,
-
nietrzymanie moczu,
-
wypadanie narządów miednicy,
-
ból podczas stosunku seksualnego.
Czy wiesz, gdzie się udać po pomoc, jeśli zaobserwujesz u siebie którąś z tych dolegliwości? Do jakiego lekarza z powikłaniami po pęknięciu krocza? Wrocław jest miastem, gdzie znajdziesz dobrego ginekologa, który zajmie się leczeniem uszkodzeń okołoporodowych.
Pielęgnacja i leczenie urazów krocza
Pęknięte krocze zostaje zszyte tuż po porodzie. Zadaniem pacjentki jest przede wszystkim zachowanie odpowiedniej higieny. Okolice intymne należy myć po każdej wizycie w toalecie i zadbać o to, by krocze przez cały czas było suche. W przypadku poważnych ran lekarz przepisuje doustny antybiotyk zapobiegający zakażeniom. Prawidłowo zszyte pęknięcie goi się około 2-3 tygodni, jednak ten czas może się przedłużyć, jeśli pojawią się jakiekolwiek powikłania. Odpowiednia pielęgnacja krocza obejmuje także regularne kontrole u ginekologa, który szybko wykryje ewentualne nieprawidłowości i zminimalizuje ból oraz uczucie dyskomfortu.
Dodaj komentarz