Problemy stomatologiczne u dzieci

0
566

Stomatologia dziecięca określana inaczej stomatologią wieku rozwojowego specjalizuje się w diagnozowaniu, leczeniu oraz profilaktyce chorób zębów i przyzębia dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jesteś rodzicem? W takim razie koniecznie sprawdź, z jakimi problemami stomatologicznymi najczęściej zmagają się najmłodsi?

Próchnica – przyczyny i leczenie

Próchnica zębów jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Do powstania próchnicy przyczyniają się między innymi bakterie Lactobacillus acidophilus oraz Streptococcus mutans. Kwas wytwarzany przez szkodliwe mikroorganizmy demineralizuje szkliwo, co w efekcie uszkadza strukturę zęba.
Do czynników sprzyjających rozwojowi próchnicy zaliczamy:

  • niedostateczną higienę jamy ustnej,
  • podatność zębów,
  • osad nazębny,
  • słabe uwapnienie zębów,
  • dietę bogatą w cukry.

Leczenie próchnicy u dzieci skupia się przede wszystkim na profilaktyce, czyli edukacji zdrowotnej najmłodszych, zachowaniu prawidłowych zasad higieny, stosowaniu płukanek, unikaniu spożywania nadmiernych ilości cukrów, wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym. Warto pamiętać o tym, że struktura zęba zniszczona przez próchnicę już się nigdy nie zregeneruje. Celem podjętego leczenia stomatologicznego jest powstrzymanie postępującej próchnicy oraz zachowanie zęba.

U dzieci z zębami podatnymi na próchnicę można wykonać jeden z zabiegów wzmacniających – lakowanie, lakierowanie lub lapisowanie.

Wady zgryzu u dzieci

Główną przyczyną wad zgryzu u dzieci jest m.in. nieleczona próchnica, niedobory witaminy D, zbyt wczesne wyrwanie zębów mlecznych, nieprawidłowy sposób karmienia dziecka, a nawet nawyk obgryzania paznokci i oczywiście uwarunkowania genetyczne. Nieprawidłowe ustawienie zębów nie tylko sprzyja próchnicy zębów i chorobom przyzębia, ale może także w znacznym stopniu utrudniać mowę oraz artykulację głosek. Jednym skutecznym sposobem leczenia wad zgryzu jest założenie aparatu ortodontycznego, który nastawi zęby w odpowiedniej, fizjologicznej pozycji.

Braki w uzębieniu

Najczęstszą przyczyną utraty zębów w wieku szkolnym jest próchnica bądź uraz mechaniczny. Brak kompletnego uzębienia nie tylko negatywnie wpływa na wygląd, ale także bardzo często prowadzi do pogorszenia istniejących już wad zgryzu. Dlatego też w tej sytuacji konieczne jest jak najszybsze podjęcie odpowiedniego leczenia protetycznego polegającego na uzupełnieniu ubytków połączonego z leczeniem ortodontycznym, które zadba o prawidłowy zgryz dorastającego dziecka.

Materiał powstał przy współpracy z firmą Medykus

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here