Przebieg badania ginekologicznego u dziecka
Pomimo tego, że najczęściej na wizytę do ginekologa młode kobiety umawiają się wtedy, gdy zaczynają prowadzić aktywne życie seksualne, zdarza się, że pierwsze badanie ginekologiczne może być potrzebne znacznie wcześniej. Niekiedy nawet dzieci, w tym kilkumiesięczne, z uwagi na pewne nieprawidłowości, powinny zostać przebadane ginekologicznie, by udało się na wczesnym etapie zażegnać dolegliwość, z jaką się zmagają. Jak przebiega wizyta u tego lekarza specjalisty, jeśli pacjent jest jeszcze bardzo młody? Czy można skutecznie przygotować dziecko na takie badanie?
Jak sprawić, by dziecko podeszło do wizyty u ginekologa z dobrym nastawieniem?
W zależności od wieku dziecka można albo z nim porozmawiać na temat zbliżającej się wizyty, albo odpowiednio przygotować je pod względem fizycznym. Jeżeli dziecko ma już co najmniej kilka lat i rozumie opisywaną sytuację, wtedy wystarczy spokojnie wytłumaczyć, na czym polega badanie, jakich lekarz używa przyborów itp. Badanie dziecka jest zazwyczaj związane z jakimś problemem zdrowotnym zatem można chorej dziewczynce wytłumaczyć, że doktor pomoże pozbyć się tego nieprzyjemnego kłopotu, a tego właśnie dziecko oczekuje. Jednak jest to zawsze krępujące badanie, dlatego warto też pomyśleć o tym, by wybrać się do specjalisty, który ma doświadczenie w badaniu młodszych pacjentek. Właściwe podejście ginekologa jest równie ważne, co sam przebieg wizyty.
Natomiast, jeśli badanie dotyczy niemowląt, wtedy dziecko można przygotować tylko w taki sposób, że zadba się o jego właściwą higienę w miejscu intymnym. W przypadku, kiedy badanie ginekologiczne ma dotyczyć wyjątkowo małych dzieci, zawsze warto skonsultować z lekarzem wcześniej, czy ewentualne podmycie noworodka jest wskazane, czy ze względu na objawy lepiej tego zaniechać.
Jak przebiega wizyta u ginekologa, jeśli pacjentem jest dziecko?
W przypadku, gdy badanie ginekologiczne jest wskazane dla młodych dziewczynek, lekarz stara się, by dziecko nie doznało żadnej przykrości w trakcie badania. Podstawą diagnozy jest wywiad i delikatne badanie palpacyjne. Jednak jeśli koniecznym jest badanie obrazowe to przy wypełnionym pęcherzu moczowym bada się dziewczynkę za pomocą aparatu USG przez powłoki brzuszne. Ostatecznie, zamiast w tradycyjny sposób, badanie przeprowadza się przez odbyt, coraz częściej za pomocą USG. Jest to nieinwazyjna metoda, która zwykle, jeśli wywołuje, to minimalny stres i nie wiąże się z poczuciem najmniejszego dyskomfortu.
Lekarz podczas takiego badania zwraca uwagę przede wszystkim na to, jak wygląda skóra w okolicach intymnych, a także na podbrzuszu, czy udach. Na tej podstawie jest w stanie stwierdzić, czy narządy płciowe dziecka rozwijają się prawidłowo.
Jeśli konieczne jest zbadanie narządu rodnego, wtedy wykonuje się badanie dwuręczne przez odbyt. W przypadku, gdy u dziecka zaobserwuje się krwawienie, ginekolog może posłużyć się dziecięcym wziernikiem albo waginoskopem. Jeśli młode dziewczyny rozpoczęły życie seksualne, wtedy ginekolog wykonuje wziernikowanie pochwy lub badanie dwuręczne zestawione przez pochwę.
Dodaj komentarz