Przewożenie dzieci w taksówce. Czy fotelik to konieczność?

0
273

Zapewnienie bezpiecznego przejazdu rodzinie jest priorytetem dla wszystkich kierowców. Przed rozpoczęciem jazdy obowiązują pewne zasady. Dla dorosłych jest to zapięcie pasów bezpieczeństwa, a dla dzieci — umieszczenie w foteliku. Czy takie same reguły obowiązują w taksówce? Jak zapewnić bezpieczną podróż innymi środkami transportu?

Dlaczego warto stosować fotelik samochodowy dla dziecka?

Fotelik samochodowy obok pasów bezpieczeństwa zaliczany jest do biernych środków bezpieczeństwa stosowanych w samochodzie. Jego głównym celem jest zmniejszanie skutków ewentualnego wypadku, a nawet zbyt gwałtownego hamownia. Zalecany jest dzieciom do 150 cm wzrostu. Fotelik samochodowy dla dziecka ściśle przymocowuje całą powierzchnię ciała, a co za tym idzie, stanowią znacznie większe zabezpieczenie. Istnieją trzy sposoby przymocowania fotelika: przodem, tyłem lub bokiem do kierunku jazdy. Produkty znajdujące się na stronie https://kinderprams.pl/pl/menu/foteliki-samochodowe-152.html opatrzone są odpowiednimi certyfikatami, które gwarantują rodzicom całkowite bezpieczeństwo.

Przewóz dzieci w taksówce

Dokładnie od 1999 roku w Polsce istnieje obowiązek przewożenia dzieci w specjalnych fotelikach. W kolejnych latach przepisy te ulegały przekształceniom. Obecnie fotelik samochodowy jest konieczny dla dziecka, które nie przekroczyło 150 cm wzrostu. Wyjątkiem od reguły jest ilość podopiecznych znajdujących się w pojeździe. Jeśli jest ich minimum dwóch — fotelik nie jest konieczny. Przewóz dziecka w taksówce regulowany jest za pomocą innych przepisów. Należy tutaj odwołać się do art. 39 Prawa o ruchu drogowym. Według niego dziecko nie wymaga fotelika samochodowego, jeśli jest przewożone przez pojazdy należące do:

  • Pogotowia Ratunkowego bądź innego zespołu ratownictwa medycznego,

  • Policji,

  • straży miejskiej,

  • Straży Granicznej,

  • firm taksówkarskich.

Nie oznacza to jednak, że pasażerów taksówki nie obowiązują żadne zasady. Każda osoba przemieszczająca się za pomocą takiego środka transportu zobowiązana jest do prawidłowego zapięcia pasów bezpieczeństwa. W tym przypadku dziecko również powinno być w taki sam sposób zabezpieczone przed ewentualnym zdarzeniem drogowym. Skoro używanie fotelika nie jest konieczne, jak prawidłowo zabezpieczyć dziecko w czasie podróży?

Zachowanie bezpieczeństwa w taksówce

Jednym z kilku stosowanych rozwiązań jest zapytanie kierowcy o to, czy posiada fotelik dla dziecka. Pomimo tego, że nie jest on obowiązkowy w wielu przypadkach, może okazać się, że kierowca zamontuje go na czas przejazdu. Alternatywnym rozwiązaniem jest korzystanie z własnego fotelika. Jeśli żadna z wymienionych opcji nie jest możliwa, należy przypiąć dziecko pasami i upewnić się, czy zostało to odpowiednio zrobione.

Fotelik samochodowy dla dziecka w przypadku prywatnych pojazdów jest obowiązkowy. Zabezpiecza on przed ewentualnymi zdarzeniami drogowymi. Taksówkarze nie mają obowiązku ich posiadania. Dlatego też podczas przejazdu takim środkiem transportu należy zachować szczególną ostrożność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here