Wprowadzanie owoców do diety dziecka – O czym warto pamiętać?

0
561

Dziecko, które poznało i zaakceptowało smak warzyw, gotowe jest na to, aby jego dieta poszerzona została o owoce. Z całą pewnością z zainteresowaniem spróbuje nowych smaków jak jabłko, banan czy gruszka. Zainteresowanie dzieci owocami bierze się między innymi z wrodzonej preferencji jedzenia słodkiego pożywienia. Kiedy i w jaki sposób należy poszerzyć dietę dziecka o owoce?

Włączanie owoców do diety dziecka — Kiedy można poszerzyć dietę?

Owoce możemy wprowadzić po 4. – 6. miesiącu życia. Jednak zdaniem specjalistów powinny być one podawane po tym, jak maluch wcześniej zaakceptuje smak warzyw. Chodzi o to, aby dziecko poznało najpierw nieco wytrawny smak, zanim spróbuje słodkiego. Jeżeli pokarmy wprowadzane będą w sposób odwrotny, dziecko, które poznało słodki smak, niechętnie będzie spożywało pokarmy warzywne.

Rozszerzanie diety dziecka – o czym warto pamiętać?

Owoce obok warzyw stanowią cenne źródło witamin i składników mineralnych, które niezbędne są do odpowiedniego rozwoju. To podstawa zbilansowanej diety. Niestety część gotowych produktów z owocami zawiera w sobie sztuczne aromaty i ulepszacze smaku, które w konsekwencji mogą powodować liczne alergie pokarmowe. W takiej sytuacji warto postawić na pewne owoce, bez dodatków..

O czym należy pamiętać podczas wprowadzania owoców do diety maluszka?

Odpowiednia konsystencja

Najlepszym rozwiązaniem na początek będą jednoskładnikowe, gładkie przecierki, które nie wymagają gryzienia. Stopniowo – wraz z pojawieniem się kolejnych ząbków zębów u dziecka – konsystencja może być coraz twardsza.

Podawanie przecieru łyżeczką

Przeciery i musy owocowe powinny być podawane łyżeczką. Dzięki temu dziecko nie tylko uczy się odpowiedniej pracy języka, ale nabywa także pierwsze zdolności żucia i gryzienia. W przypadku nieco starszych dzieci wygodnym rozwiązaniem mogą okazać się odkręcane musy w tubkach, które sprawdzą się zwłaszcza w czasie spaceru czy podróży.

Pojedyncze wprowadzanie owoców

Owoce powinny być wprowadzane pojedynczo co kilka dni. Nie należy rozpoczynać wprowadzania diety z owocami od tworzenia mieszanek smaków. Po pierwsze, dzięki zachowaniu kilkudniowych odstępów, rodzic może zauważyć, czy dany owoc nie powoduje uczulenia. Po drugie odkrywanie różnych smaków w odstępach czasu jest dla dziecka atrakcyjniejsze niż spożycie ich wszystkich w formie mieszanki.

Odpowiednia ilość i rodzaj owoców

Rozszerzanie diety należy rozpocząć od podania kilku łyżeczek przecieru danego owocu. Ilość można stopniowo zwiększać. Urozmaicanie jadłospisu warto rozpocząć od podawania owoców, takich jak jabłka, banany i gruszki.

Na jakie produkty warto stawiać w trakcie rozszerzania diety dziecka?

Owoce dla dzieci powinny być wysokiej jakości, najlepiej, gdyby pochodziły z ekologicznych upraw i nie zawierały dodatku cukru. Z tego powodu warto zainteresować się produktami takimi jak przeciery owocowe w słoiczkach lub łagodne musy w tubkach oferowane przez renomowaną markę HiPP. W ofercie znajdują się produkty stworzone na bazie naturalnych, najwyższej jakości owoców BIO. W celu zapoznania się z ofertą warto odwiedzić stronę producenta, a także zapoznać się z poradami dla rodziców umieszczonymi na stronie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here